Tíz éve felújítás ELŐTT az Iparművészeti Múzeum

    MEGHÍVÓ

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje
a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest, V., Petőfi S. u. 5.)
2022. 11. 16., SZERDA 18 h.


Hajtó Kornélia szilikát-szakrestaurátor
10 éve rekonstrukció ELŐTT az Iparművészeti Múzeum épülete



2012-ben írták ki a tervpályázatot, melynek tárgya az Iparművészeti Múzeum főépületének rekonstrukciója és értéknövelő tervezése volt. 
A tervek elkészültek, azonban a kivitelezés évek óta várat magára. Az előadásban azt járjuk körül, hogy hogyan jutott az épület a 21. század elejére kritikus állapotba és mi történt az elmúlt 10 évben.
 
Az előadás élőben és később felvételről is látható a FUGA YouTube csatornáján.

A részvételért kamarai pont váltható.

A sümegi püspöki palota falkutatása

   MEGHÍVÓ

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje
a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest, V., Petőfi S. u. 5.)
2022. 10. 12., SZERDA 18 h.


Koppány András régész: 
A sümegi püspöki palota falkutatásának története




A püspöki palota legújabb helyreállításának negyedszázados története egymást követő szakaszokban valósult meg, melyek mindegyikéhez részletes falkutatás is tartozott. Ezek során fokozatosan tárult fel az épület építés- átépítésörténete. A legfontosabb részletekre koncentráló előadásban az épület konkrét történetén túl, a helyreállításokra, azok tanulságára is ki kívánunk térni. A beszámoló akarva-akaratlan az elmúlt 25 év intézménytörténetébe is betekintést nyújt. Végül röviden fel kívánja vázolni a még lehetséges és szükséges további kutatásokat.
 
Az előadás élőben és később felvételről is látható a FUGA YouTube csatornáján.

Teleki-palota

 A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2022. 05. 23. hétfő 18 h.

Az előadás a youtube-on itt látható

 Farbaky Péter PhD művészettörténész:

A budai Teleki palota és átalakítása József főherceg palotájává



A budai Várnegyed egyik legfontosabb pontján, a Királyi palota és a Fehérvári kapu között, a nyugati várfal mentén épült fel Anton Fisches pozsonyi építész tervei szerint 1798-ban Teleki József gróf palotája? – nem, bérháza! A Szent György tér nyugati térfalát alkotó jelentős épület többször gazdát cserélt, míg 1902‒1906 között József főherceg a Zeneakadémia építészeivel, Korb Flórissal és Giergl Kálmánnal építtette át, jelentősen meg is növelve az épületet. A II. világháborúban súlyosan sérült palotát hosszú haláltusa után csak 1968-ban bontották le, napjainkban pedig újjáépítését határozták el. 
Az előadás az épület történetének sorsfordulóit, valamint fellelt egykori külső és belső vizuális dokumentumait szeretné megosztani a hallgatósággal.

Az előadás élőben látható a FUGA YouTube csatornáján, valamint később a RÉKE honlapján - http://epuletkutatas.blogspot.com

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Torbágyi főoltár

 A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) online szakmai estje, 2022. március

Az előadás online is látható, FUGA Budapesti Építészeti Központ Youtube csatornáján. 

 Baracza Szabolcs faszobrász restaurátor művész:
Rejtett értékek felismerése és bemutatása a restaurálás során, avagy a torbágyi r.k. templom főoltárának restaurálása 



A restaurálás megkezdésekor a rendelkezésre álló forrásokból tudható volt, hogy az oltárt 1728-ban állították fel. (Ezt az évszámot megerősíti az oszlopok szerkezeti elemeire való szétszedése után a belső oldalon talált 1728-as felirat.) Látható volt, hogy az azóta eltelt közel 300 év alatt az oltár nagyon sok átalakításon, átfestésen, módosításon esett át. A restaurálás célja az volt, hogy amennyire lehetséges, az eredeti állapotot állítsuk helyre.
Az eredeti állapot pontos meghatározásához sokat segített az 1747-es Canonica Visitatio, az analógiák, a korabeli oltárok szerkezetének elemezése és a restaurálási módszerek, a festésrétegek feltárása.


A helyszínen kivetítve látható – 1 kamarai pontot kaphat a látogató.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!


Letter of solidarity - Szolidaritási nyilatkozat

 Budapest, 22.02.2022.

The Association for Historic Building Conservation (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete, Budapest) affirm their solidarity with the Slovakian conservation professionals, and want to support their objection against the incompetent (ir)regulation of the Slovakian institutional monument protection. The proposed role of a building authority would mean unnecessary and threatening overburden for an institution that has precious and special skills and dedication with a very important mission in the conservation and caretaking of heritage. The proposed system of a passive consent, instead of an active and informed decision-making, would make the professional control of monuments ineffective - as in the case of Hungary since the legal changes in 2012.


A Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete szolidaritását fejezi ki a szlovák műemlékesekkel, és támogatja tiltakozásukat a műemlékvédelem szakszerűtlen átszervezésével szemben. A tervezet szerint a műemlékvédelmi hivatal elsőfokú építési hatósági jogkört töltene be, ami értelmetlen feladatokkal való túlterhelést jelentene, cserében a magyarországi jelenlegi rendszerhez hasonlóan bevezetnék a bejelentési eljárást, ami névlegessé teszi a szakmai kontroll lehetőségét. 


Wagrami épületkerámiák a magyar historizáló építészetben

  A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.)  2022. 02. 21. hétfő 18 h.

Pintér Bálint művészettörténész:
Sorozatgyártott ornamensek:
A wagrami épületkerámiák szerepe a magyar historizáló építészetben.


 A homlokzati ornamensek tömegtermelése új fejezetet nyitott az építészettörténetben, ugyanis az üzemek költséghatékonyan és gyorsan tudtak a kor divatjának megfelelő elemeket előállítani. A legkorábbról ismert sorozatgyártott tagozatok és szobrok kerámiából készültek. Ez az újszerű építészeti díszítésmód – a Bécs melletti wagrami terrakotta gyárnak köszönhetően – igen korán, már az 1840-es években megjelenhetett a magyar építészetben.
A korszak jeles építészei – Ludwig Förster (Dohány utcai Zsinagóga) és Ybl Miklós (nagycenki plébániatemplom) – mellett a vidéki építőmesterek is nagy számban rendeltek terrakottákat az üzemből.  Ezeknek a kerámiáknak az alkalmazása széles körben elterjedt a Monarchiában, az egyszerűbb lakóházaktól a templomokon át a reprezentatív kastélyokig találkozhatunk a gyár termékeivel, így a wagrami üzem jelentősen hatott a hazai romantikus és historizáló épületek homlokzati megjelenésére. 
A wagrami gyár sikerén felbuzdulva, terrakotta díszeinek lemásolásával 1852-ben a Wienerberger üzem is belefogott az épületkerámiák termelésébe, a század vége felé pedig fokozottan számolnunk kell a Zsolnay gyár termékeivel is. Ekkoriban már nem csupán kerámiából, hanem egyéb anyagokból, például horganyöntvényből és cementből is elkezdtek sorozatgyártott szobrászati elemeket készíteni. Az 1870-es évektől a románcement szélesebb körű alkalmazása új irányt jelentett az építészeti tömegtermelésben, ugyanakkor a wagrami kerámiák – művészi kvalitásuk miatt – a 20. század elejéig népszerűek maradtak az építészek körében.


A programon a közönség létszámát 30 főre korlátozzuk. Maszk viselése kötelező. Regisztráció: info@fuga.org.hu
Az estért kamarai pont váltható.
Az előadás élőben látható és utólag is megtekinthető a FUGA YouTube csatornáján.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!






A szentgotthárdi volt ciszterci templom Gusner által készített mennyezetképének restaurálása

 MEGHÍVÓ

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje
a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest, V., Petőfi S. u. 5.)
2022. 01. 31., hétfő, 18 h.


Pintér Attila festő-restaurátor:

 A szentgotthárdi volt ciszteri templom Gusner által készített mennyezetképének restaurálása

„A szentgotthárdi plébánia templomot és a mellette lévő kolostort a ciszter rend építette fel Franz Anton Pilgram bécsi építész tervei alapján a Heiligenkreuzból idetelepült szerzetesek számára. A templom felépítése 1748 és 1779 között valósult meg. A Szentgotthárdra települt szerzetesek között volt az a laikus testvér, akinek a templomban található festmények és egyéb díszítő festések elkészítése volt a feladata. Matthias Gusner 1764-ben fejezte be a templomhajó első boltszakaszának kifestését. 1784-ben a rend, - már Gusner halála után - a templom boltozati részeit a főpárkány vonaláig - Dorffmaister Istvánnal és fiával Józseffel újrafestette . . a Gusner által készített, a Hit diadala ábrázolás kivételével. Gusner – mielőtt a rend őt Szentgotthárdra küldte - elsősorban vászonra festett képek másolásával, illetve megfestésével foglalkozott, . .  mennyezetképén jól érzékelhető az olajfestések gyakorlatában szerzett „fogások” ismerete és használata, amelyek rávetülnek falfestménye kivitelére. Ilyen például az erőteljes kolorit alkalmazása és a sötét színek használata.„ (Pintér Attila)

 


Az előadás élőben látható a FUGA YouTube csatornáján, valamint később a RÉKE facebook oldalán és honlapján - http://epuletkutatas.blogspot.com/

Maszk viselése kötelező.

Az estért kamarai pont váltható.