Tevékenység

A Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete (RÉKE) 2009-ben alakult egyesület. Szűkebb szakmai jellegű tömörülés, melynek tagjai műemlékvédelemmel foglalkozó művészettörténészek, régészek, építészek, restaurátorok.
Az Egyesület célja, hogy
-    hozzájáruljon az épített örökségben ránk hagyományozott kulturális, történeti és művészeti értékek megismeréséhez, társadalmi tudatosításához, hiteles megőrzéséhez és továbbörökítéséhez fűződő közérdek minél teljesebb érvényesüléséhez,
        elősegítse a korszerű kutatási és feltárási módszerek alkalmazását, fejlesztését és megismertetését,
        szakértelmével segítse az e területekért felelős szervezetek munkáját és a társadalom azon szereplőit, akik tulajdonosként, használóként vagy bármilyen más módon épített örökségünkkel kapcsolatban felelősséget viselnek,
        együttműködjön a kulturális örökség megóvásáért létrehozott más, rokon területeken működő hazai, nemzetközi szakmai és civil szervezetekkel.

A RÉKE a történeti épületek feltárásában oly fontos módszer, a falkutatás művelőit tömöríti. A falkutatás az utóbbi időben a pénzügyi lehetőségek beszűkülése és megfelelő törvényi háttér nélkül ellehetetlenült. E helyzet rendezése az egyesület fontos célja.
Annak érdekében, hogy a falkutatás céljait és módszereit mind szakmai berkekben, mind szélesebb körben megismerhessék, a RÉKE műhely jellegű, kötetlen esteket rendez, amelyeken egy-egy kutatás ismertetésére, módszertani kérdések megbeszélésére kerül sor. Az előadók régészek, művészettörténészek, restaurátorok, építészek, nem csak az egyesület tagjai, hanem a szakma minden területéről. A rendezvényeket 2010-ben a FUGA Építészeti Központ fogadta be. 2012 októberében „Örökség? Műemlék? Védelem? A kutatás szerepe a műemlékvédelemben” címmel kerekasztal-beszélgetést rendeztünk a szomszédos országokban dolgozó kutatók részvételével, amely nagy érdeklődést váltott ki. A későbbiekben tematikus szakmai konferenciákat is tervezünk.