Letter of solidarity - Szolidaritási nyilatkozat

 Budapest, 22.02.2022.

The Association for Historic Building Conservation (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete, Budapest) affirm their solidarity with the Slovakian conservation professionals, and want to support their objection against the incompetent (ir)regulation of the Slovakian institutional monument protection. The proposed role of a building authority would mean unnecessary and threatening overburden for an institution that has precious and special skills and dedication with a very important mission in the conservation and caretaking of heritage. The proposed system of a passive consent, instead of an active and informed decision-making, would make the professional control of monuments ineffective - as in the case of Hungary since the legal changes in 2012.


A Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete szolidaritását fejezi ki a szlovák műemlékesekkel, és támogatja tiltakozásukat a műemlékvédelem szakszerűtlen átszervezésével szemben. A tervezet szerint a műemlékvédelmi hivatal elsőfokú építési hatósági jogkört töltene be, ami értelmetlen feladatokkal való túlterhelést jelentene, cserében a magyarországi jelenlegi rendszerhez hasonlóan bevezetnék a bejelentési eljárást, ami névlegessé teszi a szakmai kontroll lehetőségét. 


Wagrami épületkerámiák a magyar historizáló építészetben

  A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.)  2022. 02. 21. hétfő 18 h.

Pintér Bálint művészettörténész:
Sorozatgyártott ornamensek:
A wagrami épületkerámiák szerepe a magyar historizáló építészetben.


 A homlokzati ornamensek tömegtermelése új fejezetet nyitott az építészettörténetben, ugyanis az üzemek költséghatékonyan és gyorsan tudtak a kor divatjának megfelelő elemeket előállítani. A legkorábbról ismert sorozatgyártott tagozatok és szobrok kerámiából készültek. Ez az újszerű építészeti díszítésmód – a Bécs melletti wagrami terrakotta gyárnak köszönhetően – igen korán, már az 1840-es években megjelenhetett a magyar építészetben.
A korszak jeles építészei – Ludwig Förster (Dohány utcai Zsinagóga) és Ybl Miklós (nagycenki plébániatemplom) – mellett a vidéki építőmesterek is nagy számban rendeltek terrakottákat az üzemből.  Ezeknek a kerámiáknak az alkalmazása széles körben elterjedt a Monarchiában, az egyszerűbb lakóházaktól a templomokon át a reprezentatív kastélyokig találkozhatunk a gyár termékeivel, így a wagrami üzem jelentősen hatott a hazai romantikus és historizáló épületek homlokzati megjelenésére. 
A wagrami gyár sikerén felbuzdulva, terrakotta díszeinek lemásolásával 1852-ben a Wienerberger üzem is belefogott az épületkerámiák termelésébe, a század vége felé pedig fokozottan számolnunk kell a Zsolnay gyár termékeivel is. Ekkoriban már nem csupán kerámiából, hanem egyéb anyagokból, például horganyöntvényből és cementből is elkezdtek sorozatgyártott szobrászati elemeket készíteni. Az 1870-es évektől a románcement szélesebb körű alkalmazása új irányt jelentett az építészeti tömegtermelésben, ugyanakkor a wagrami kerámiák – művészi kvalitásuk miatt – a 20. század elejéig népszerűek maradtak az építészek körében.


A programon a közönség létszámát 30 főre korlátozzuk. Maszk viselése kötelező. Regisztráció: info@fuga.org.hu
Az estért kamarai pont váltható.
Az előadás élőben látható és utólag is megtekinthető a FUGA YouTube csatornáján.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!