Történeti kertek helyszíni kutatása

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 12. 19. hétfő 18 h.

Koppány András régész:
Történeti kertekben végzett helyszíni kutatások tanulságai
Régészeti módszerek és falkutatás



A történeti kertek régészeti módszerrel való kutatása egyre több helyen vált, válik természetes részévé a kertek, parkok "helyreállításának". Ugyanakkor az ilyen jellegű kutatások törvényi szabályozása és maga a gyakorlat is további közös szakmai gondolkodást kíván, kívánna. Az előadás elsősorban a kutatás módszertanára, a kutatások során szerzett tapasztalatokra kíván koncentrálni, természetesen sok konkrét példával szerte az országból.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!



A sümegi püspöki palota belülről

 A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 11. 21. hétfő 18 h.

Lovas Franciska festő-restaurátor – Koppány András régész - Gaylhoffer-Kovács Gábor és Nagy Veronika művészettörténészek:
 A sümegi püspöki palota belülről
(Az épületkutatás legújabb eredményeinek ismertetése)



 2015-ben a Nemzeti Kastélyprogram keretében lehetőség nyílt a püspöki palota belső tereiben az épületkutatás elvégzésére és az előkerült részletek elemzésére. Falkutatás, járószintek alatti, régészeti módszerrel történő feltárás, festő-restaurátori falkép szondázás történt. A feltárt részletek alapján újból megkíséreltük a palota építési periódusainak felvázolását és a díszítőfestések elemzésekor pedig azok tágabb művészettörténeti kontextusban való elhelyezését. A beszámoló ezekről kíván vázlatos áttekintést adni. Az műemlék felújítása a közeljövőben kezdődhet meg, kutatási eredményeink reményeink szerint a hiteles helyreállításhoz is hozzájárulhatnak majd.


Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A Róheim-villa

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 10. 24. HÉTFŐ 18 h.

Bor Ferenc művészettörténész:
Már ez is régi épület?
Az 1900-ban épült Róheim-villa (Budapest XIV., Hermina út 45.) építéstörténeti kutatása.





 Van-e izgalmi faktor egy olyan épület vizsgálatában, ami a jól működő fővárosi építési adminisztráció miatt minden részletében dokumentálható, nyomon követhető, az írásos és képi források bőségének korában épült, és születési állapotát jól kikövetkeztethetően őrzi? 
A századfordulós budapesti villaépítészet érdekes példája. Róheim Samu nagyvállalkozó épülete, a Corvin-lánc székhelye.

(Bor Ferenc és Tóth Timea művészettörténészek, Seres András, Osgyányi Vilmos, Zágoni Péter és Páhi Attila restaurátorok, Csajbók Csaba építész)


Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Gondolatok és fogalmak a magyar műemlékvédelemben és restaurálásban

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 06. 13. hétfő 18 h.

Bíró László restaurátor művész:
Nem beszélünk egy nyelven!
Gondolatok a fogalmak a magyar műemlékvédelemben és restaurálásban 



Helyreállítás! Felújítás! Restaurálás! Rekonstrukció! Műemléki érték!
Megőrzés, visszaállítás, esztétikai helyreállítás,…..
Mennyire személyhez kötött egy fogalom megértése? Mi az a közös nevező, ahol egy kimondott, vagy leírt szó jelentése egy csoportnak azonosan cseng, netán azonosan is ért? Mekkora ez a csoport, és kik alkotják, mekkora az átjárás a csoportok között? (generálkivitelező, restaurátor csoport restaurátor, művészettörténész, építész,…
Van e szómágia?
Turisztikai cél, brand, projekt, ….
A műemlékvédelmet érintő jogszabályok szinte biztosan tartalmaznak valamilyen meghatározást a jogszabályban használt fogalmakra, hogy legalább a jogi környezeten belül azonos tartalmak kapcsolódjanak a fogalomhoz. És az kapcsolódik?
Gondolatkísérlet, vitaindító problémafelvetés a műemlékvédelem, szűkebben a restaurátori fogalom és szóhasználat terén!

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A cseszneki vár építéstörténete

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 05. 23. hétfő, 18 h.

Rácz Miklós építészmérnök-régész:
Egy magyarországi romvár falkutatása és építéstörténete: a cseszneki vár. 
Módszerek és eredmények 1960-2015

Fotó: Palatin Gergely
Fotó: Lukács Zsófia


„Vannak helyek, melyek első pillanattól fogva különös és maradandó benyomást tesznek az emberre. Midőn életemben először megpillantám az országútról Csesznek várát, ez még gyermekded elmémre is oly behatással volt, miszerént azt többé felejteni nem tudtam.” (Rómer Flóris, 1860)
Amint Rómer Flóris – akit talán ez az élménye (is) késztethetett arra, hogy második hivatásának a régészetet választotta – visszaemlékezésében utal rá, a cseszneki vár egyik leglátványosabb várromunk. Ma látható tömege nagyrészt a Garai fivérek 1400-1420 körüli építkezésének emléke. A török hódoltság alatt pusztításokat szenvedett várban a végvári időszak elmúltával a használat súlypontja az alsó várba helyeződött át. A felső várnak a kor stílusához igazodó újjáépítésére a 18. században Eszterházy Ferenc tett kísérletet, feltehetőleg inkább az elődök iránti tiszteletből, mint gyakorlati szükségszerűségből.
A vár falainak dokumentálása az 1960-as felméréssel kezdődött, 1979-től László Csaba vezetésével indult meg a falkutatás, melynek eredményeit részben a helyreállítás is figyelembe vette. Az előadás az eddigi módszerekről és eredményekről számol be, kitekintéssel arra, milyen szerepet játszhat a szakszerű dokumentálás és falkutatás várromjaink megértésében és megmentésében.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk

Löw Immánuel zsinagógaparkja Szegeden

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 04. 25. hétfő 18 h.



Dávid Ferenc művészettörténész és Holtság Ágnes tájépítész:
Löw Immánuel zsinagógaparkja Szegeden




Zsinagógákat nem szokás kertbe/parkba építeni, Szegeden 1903-ban ez történt, s nem véletlenül:  Az építtető/építő rabbi  a zsidó hagyományokban szereplő növények legnagyobb tudósa volt, s tudását a zsinagóga  általa alkotott ikonográfiájában és a kertben telepített növényekben egyaránt alkalmazta. A kertet/parkot elpusztították 1944-ben. Rekonstrukciójáról szól a művészettörténész és a tájépítész előadása.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!




Pénzügyminisztérium a Várban

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 03. 21. hétfő 18 h.

 Bazsó Gábor - Prakfalvi Endre 
művészettörténészek:
A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori palotája a budai Várban



„Tekintetséged által tervezet Góth stílű munka, mely jelenkor legnehezebb vívmányai közé tartozik, de a legszebb... az alapkőtől (Grundstein) egész a kémény fedlapig szorgalmunk és ügyességünk által [épült].” Ney Ede kőfaragóműhely kőfaragósegédeinek levele Fellner Sándorhoz, hogy róluk se feledkezzenek meg a falegyen jutalom osztásakor.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A majki grottakápolna

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 02. 29. hétfő 18 h.



Lovas Franciska festő-restaurátor – Rácz Miklós régész – Sárossy Péter művészettörténész:
Szent Franciskától a grottáig. A majki grottakápolna történeti, restaurátori és régészeti kutatása


                                                                                                             fotó: Nagy Krisztina 2015


A majki egykori kamalduli remeteség, utóbb Esterházy-kastély teraszos kertjében, a volt vendégház és rendház, azaz a foresteria felé eső támfalnál egy kisebb épület áll, amely egyszerű külső megjelenése ellenére jelentős 18-19. századi belső dekorációkat őriz. Az úgynevezett grottakápolna a remeteség többi épületéhez képest tudományos szempontból eddig kevesebb figyelmet kapott, bizonyára eredeti és későbbi funkcióinak, építéstörténetének és díszítésének nyitott kérdései miatt. Az előadók az eddigi tudományos eredmények és saját építéstörténeti, régészeti és restaurátori kutatásaik tükrében e kérdésekre próbálnak lehetséges válaszokat találni, illetve a további kutatási irányokat is kijelölni. A kritikus állapotú grottakápolna műemléki felújítása a közeljövőben a Nemzeti Kastélyprogram keretében kezdődhet meg, az előadók kutatási eredményei tehát – reményeik szerint – a hiteles helyreállításhoz is hozzájárulhatnak majd.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A Háros-sziget épített öröksége

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.) 2016. 01. 25. hétfő 18 h.

Herczeg Renáta – Prakfalvi Endre
művészettörténészek:
Csut monostorától a Hunyadi laktanyáig


A Budafok-Háros-szigeti épületcsoport az Atlantika hajózási-szállítmányozási vállalat tevékenységéhez kötődik. A Londonban az első világháború előtt alapított cég nagyívű elképzeléseit Trianon után is megpróbálta keresztülvinni. Építészettörténetileg is jelentős ipari-gazdasági épületek sorát húzták fel: közraktár jelleggel üzemeltetendő hatalmas vasbeton szerkezetű raktárépületeket, egy Hajógyárat és a Lanária posztógyár komplexumot. (Egyes adatok arra utalnak, hogy az egykori csuti premontrei kolostor romjai a raktár alatt nyugszanak). A csepeli állami közraktár tönkretette a magánvállalkozást. A területre a honvédség vonult be, melyet a Néphadsereg is tovább üzemeltetett. A rendszerváltozás után funkcióját vesztette.  A műépítészetileg is értékes épületállomány sorsa kérdéses.


Minden érdeklődőt szeretettel várunk!